Áldozatok világnapja
Áldozatok világnapja
Február 22 az Áldozatok világnapja.
2019-ben ebből az alkalomból a cultura.hu készített egy cikket:
Ne hagyjuk magukra a bűncselekmények áldozatait
Évente átlagosan 200 ezernél több ember válik bűncselekmény sértettjévé, közvetlen környezetükben további csaknem félmillió ember szenved érzelmi megrázkódtatást és gyakran anyagi veszteséget is. Hirdetés A bűncselekmény áldozatainak világnapja – 1990. február 22-én tette közzé az Európa Tanács a bűncselekmények áldozatainak chartáját, s ettől kezdve ez a nap – az Európai Áldozatvédő Fórum javaslatára – a kontinens számos országában az áldozatok napja. A világnap célja, hogy a kiemelt szervek felhívják a figyelmet az áldozattá válás megelőzésének, az áldozattá váltak megsegítésének, továbbá a társadalmi szolidaritásnak a fontosságára.
Február 22. – A bűncselekmény áldozatainak világnapja Magyarországon az 1989-ben alakult Fehér Gyűrű Közhasznú Egyesület javaslatára 1993 óta hívják fel e napon a figyelmet arra, hogy az áldozattá vált ember lelki, jogi, anyagi segítségre szorul. A Fehér Gyűrű a személyi gondoskodás és az emberi vigasz mellett díjtalan jogsegélyszolgálatot lát el, s anyagi támogatást nyújt szükség esetén. Európai uniós ajánlásra működik Magyarországon is állami áldozatsegítő szolgálat megyei kirendeltségekkel a Közigazgatási és Igazságügyi Hivatal fennhatósága alatt. A szolgálat országos hálózata komplex segítséget nyújt a bajba került embereknek és hozzátartozóiknak: teljes körű tájékoztatást kaphatnak jogi lehetőségeikről, jogászi támogatást vehetnek igénybe, segítik érdekérvényesítésüket, s van mód arra is, hogy azonnali anyagi segélyt kapjanak, ha a bűncselekmény miatt pénzügyi nehézségük támad.
Szükséges, hogy az áldozatvédelmi hálózat a jövőben is együttműködjön a civil szervezetekkel. Az is nagyon lényeges, hogy a bűncselekmények sértettjei bizalommal forduljanak a hatóságokhoz, ezért arra kérte a rendőrséget, komoly hangsúlyt fektessenek erre, és jogilag felkészült, empatikus szakemberek foglalkozzanak a sértettekkel.
Az Országgyűlés 2005-ben alkotta meg a bűncselekmények áldozatainak segítéséről és az állami kárenyhítésről szóló törvényt, amely 2006. január 1-jén lépett hatályba. A jogszabály lényege, hogy a Magyarország területén áldozattá vált személyeknek jár az ingyenes tájékoztatás arról, miként tudja érvényesíteni fizikai, társadalmi, anyagi kárainak enyhítését.
Évente átlagosan 220 ezer ember válik bűncselekmény sértettjévé, közvetlen környezetükben további csaknem félmillió ember szenved érzelmi megrázkódtatást és gyakran anyagi veszteséget is, közülük kerülnek ki azok, akik az állami áldozatsegítés keretében felkínált támogatásokat igénybe vehetik. A Legfőbb Ügyészség adatai szerint 2012-ben az ismertté vált bűncselekmények száma 2011-hez képest 451 371-ről 472 236-ra nőtt, a személy elleni esetek száma 27 204 volt, országosan 100 ezer lakosra 4 740 bűncselekmény jutott. Tavaly 97-re csökkent az emberölések száma 1990-es években 200-300 emberölés is történt a Belügyminisztérium Koordinációs és Statisztikai Osztályának felmérése szerint.
A gyakorlati tapasztalatok azt mutatják, hogy vannak olyan tényezők, amelyek növelik az áldozattá válás kockázatát, ezen tényezők figyelembe vételével a kiemelt kockázatú csoporthoz tartozók (nők, gyermek- és fiatalkorúak, idősek, turisták, fogyatékkal élők, valamint a veszélyeztetett munkakört betöltők) áldozattá válásának megelőzésére megkülönböztetett figyelmet fordítunk – olvasható a police.hu olalon.
A teljes cikk itt olvasható: https://cultura.hu/…/a-buncselekmeny-aldozatainak…/